Mathematics
Percy
2015-11-04 07:23:06
A pencil costs $0.27 and a pen costs $0.32. You buy six pencils and the total cost is $4.18. How many pens did you buy?
ANSWERS
Alasia
2015-11-04 13:09:20

If you buy six pencils, then you would have to multiply $0.27 by 6. This would equal $1.62. If you subtract $4.18 and $1.62, you would get $2.56. Since each pen costs $0.32, you would just divide $2.56 by $0.32. This would equal 8. So, you would buy 8 pens. Hope this helps!!

ADD ANSWER