Mathematics
haeuni0107
2016-04-16 16:28:06
A package of 3 pairs of insulated socks costs $25.17. What is the unit price of the pairs of socks?
ANSWERS
bobbybobbob
2016-04-16 21:20:11

The answer would be $8.38 because the price is 25.17 for three pairs so to get the unit price you just divide that by three:  25.17 / 3 = 8.39

ADD ANSWER